Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Wrocław

Finał Pucharu Sudeckiej Krainy Łowieckiej dla Posokowców i Tropowców

Granice współczesnych krain łowieckich Polski zostały określone pismem Zarządu Głównego PZŁ z 3 sierpnia 1982r. Jedną z utworzonych wówczas krain tworzyły tereny Dolnego Śląska oraz Śląska Opolskiego. Charakterystycznym elementem tego obszaru były Sudety, od których kraina przyjęła nazwę. Na tym obszarze funkcjonuje (według stanu na rok 2009), 265 kół łowieckich.

Pomysł stworzenia imprezy kynologicznej, która stałaby się forum rywalizacji oraz wymiany doświadczeń dla przewodników Posokowców i Tropowców z obszaru naszej krainy zrodził się we Wrocławskiej Komisji Kynologicznej. Od pierwszej prezentacji zyskał akceptację oraz wsparcie Łowczego Okręgowego z Wrocławia Piotra Skotnickiego.

O tym jak ważne jest posiadanie i używanie wyszkolonych do poszukiwania postrzałków psów, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Nasza impreza w zamyśle ma być impulsem do ciągłego podnoszenia poziomu kynologii łowieckiej na terenie naszej „małej ojczyzny”, jaką dla myśliwych z Okręgów Jeleniogórskiego, Legnickiego, Opolskiego, Wałbrzyskiego i Wrocławskiego jest Sudecka Kraina Łowiecka. Będzie to również płaszczyzna integracji oraz wymiany doświadczeń między psiarzami z ościennych okręgów.

Pierwsza edycja Finału Pucharu Sudeckiej Krainy Łowieckiej zgromadziła reprezentantów wszystkich Okręgów z naszej krainy.

3 Września w miejscowości Niezgoda na terenie Nadleśnictwa Żmigród, spotkało się na zbiórce 11 Tropowców i 4 Posokowce. Po odegraniu tradycyjnych sygnałów oraz powitaniu uczestników przez Nadleśniczego Zbigniewa Nahajowskiego głos zabrał Robert Szymanowicz, który jako sędzia główny przedstawił zespół sędziowski w składzie Marzena Błońska, Piotr Błoński, Krzysztof Korybski i Zbigniew Mrugała. Po losowaniu numerów startowych wszyscy udali się do lasu gdzie rozpoczęła się ocena pracy psów.

Poziom pracy psów był bardzo dobry. W grupie Tropowców na 11 startujących psów 5 zdobyło dyplomy pierwszego stopnia, 1 drugiego stopnia, 2 trzeciego stopnia i 3 psy pozostały bez dyplomu.

  1. Lokatę pierwszą z maksymalną ilością punktów wśród Tropowców uzyskał Wyżeł Węgierski Krótkowłosy NORD Pepperoni Team Anastazji Walczak, który reprezentował Okręg Jeleniogórski. NORD jest już Championem Pracy, w związku z tym Certyfikat na Krajowego Championa Pracy przypadł psu na drugiej lokacie.
  2. Lokatę drugą i CPC zdobyła suka Wyżła Niemieckiego Szorstkowłosego GAWRA vom Holstef Magdaleny Miller, reprezentująca Okręg Wrocławski.
  3. Lokata trzecia przypadła Gończemu Polskiemu DRAGON Zwierzyniecka Sfora Joanny Kenc, reprezentującemu Okręg Legnicki.

W grupie Posokowców wszystkie cztery psy uzyskały dyplomy pierwszego stopnia, a pierwsze trzy psy zdobyły maksymalną ilość punktów. O lokatach zadecydował zgodnie z regulaminem wiek (młodszy przed starszym).

  1. Lokatę pierwszą zdobyła suka Posokowca Bawarskiego JERA Cziworowaj Michała Fornalczyka, która reprezentowała Okręg Opolski
  2. Lokatę drugą wywalczyła suka Posokowca Bawarskiego KALINA z Karnatowca Wojciecha Stępnika reprezentująca Okręg Wrocławski
  3. Lokata trzecia przypadła w udziale najstarszej w tym towarzystwie suce Posokowca Bawarskiego JOLI YENNEFER Airgialla Joanny Wiśniewskiej reprezentującej Okręg Jeleniogórski.

Los okazał się dość sprawiedliwy i reprezentanci niemal wszystkich Okręgów stawali na podium pierwszego Finału Pucharu Sudeckiej Krainy Łowieckiej!

W grupie Tropowców tuż za podium na nielubianej, czwartej lokacie uplasowała się reprezentująca jako jedyna Okręg Wałbrzyski suka Gończego Polskiego CELA Chmielna Zagroda Roberta Gniota.

Świetna atmosfera w trakcie i długie rozmowy uczestników po konkursie upewniły nas, że organizacja tej imprezy była strzałem w dziesiątkę.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, gospodarzom oraz organizatorom za włożone serce i pracę w przygotowanie tej imprezy.

Zaczynamy planować przyszłoroczny Finał Sudeckiej Krainy Łowieckiej dla Posokowców i Tropowców. Mamy nadzieję, że zgromadzi jeszcze więcej psów reprezentujących wszystkie Okręgi naszej Krainy i już się cieszymy na spotkanie i wspólną biesiadę!

Poplątania otoków i Darz Bór!

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱