Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Wrocław

XX Międzynarodowy Konkurs Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich im. płk. Piotra Kartawika

25-go Września w Janikowie koło Oławy, w pięknych lasach Nadleśnictwa Oława i gościnnym obwodzie Koła Łowieckiego „Bażant” Oława, odbył się XX jubileuszowy, Międzynarodowy Konkurs Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich.

Ze zgłoszonych 14 psów, na zbiórce stanęło 7 Ogarów i 5 Gończych Polskich. Po odegraniu sygnału „Powitanie” głos zabrał Łowczy Okręgowy Kolega Piotr Skotnicki, który otworzył konkurs oraz przywitał przybyłych uczestników. Życząc wszystkim tradycyjnego „poplątania otoków”, przekazał głos Sędziemu Głównemu, którym nie mógł być nikt inny jak pomysłodawca i twórca tego konkursu kolega Ryszard Nowicki. Kolega Ryszard przypomniał po krótce historię oraz opowiedział kilka anegdot związanych z dwudziestoletnią już tradycją wrocławskich konkursów im. Płk. Piotra Kartawika.

Odbyła się również miła uroczystość wręczenia koledze Ryszardowi Nowickiemu pamiątkowego noża myśliwskiego z wygrawerowanym okolicznościowym napisem, „Mentorowi Wrocławskiej Kynologii Ryszardowi Nowickiemu w podziękowaniu za ten wspaniały Konkurs, Koleżanki i Koledzy”.

Wyraźnie wzruszony Sędzia Główny przedstawił zespół sędziowski, który tworzyli:
Marzena Błońska, Piotr Błoński, Krzysztof Korybski, Zbigniew Mrugała oraz Robert Szymanowicz.
Po losowaniu numerów i odegraniu „Apelu na Łowy” komisja sędziowska przystąpiła do oceny psów w poszczególnych konkurencjach.

Ścieżki tropowe, zostały położone poprzedniego dnia przy użyciu butów tropowych z cewkami Rogaczy oraz farby z Rogaczy. Używanie butów tropowych nie tylko dla Posokowców jest dobrą praktyką stosowaną we Wrocławiu na każdym konkursie dla Tropowców. Na końcu ścieżki tropowej leżały również tusze Rogaczy.

Poziom wyszkolenia startujących psów był bardzo wysoki. Zespół sędziowski przyznał aż dziewięciu psom dyplomy pierwszego stopnia, jednemu dyplom drugiego stopnia, a jedynie dwa psy, które miały tego dnia mniej szczęścia pozostały bez dyplomu.

  1. Zwycięzcą konkursu z sumą 115 pkt. oraz dyplomem I stopnia został Ogar Polski Hultaj z Przewiesia.
  2. Drugą lokatę, 100 pkt i dyplom I stopnia zdobył Paker Pomianowski Trop.
  3. Trzecią lokatę z 92 pkt zdobyła młodziutka suka Ogara Polskiego Jagna Niemczańskie Wzgórza, która startowała po raz pierwszy w konkursie.

 

Komisja sędziowska uznała Koleżankę Magdalenę Zielińską najlepszym przewodnikiem w grupie Ogarów Polskich, a Kolega Jacob Bronowicki zdobył nagrodę dla najlepszego przewodnika w grupie Gończych Polskich.

Długo jeszcze po zakończeniu konkursu uczestnicy rozmawiali przy ognisku i przygotowanym poczęstunku. Doskonała, koleżeńska atmosfera przed, w czasie i po konkursie była najlepszym potwierdzeniem tego, że środowisko właścicieli Ogarów i Gończych Polskich docenia wysiłki organizacyjne Wrocławskiej Komisji Kynologicznej i chętnie oraz licznie przybywa na ten szczególny konkurs.

Darz Bór i do zobaczenia na naszych kolejnych imprezach!

 

FILM Z WYDARZENIA:

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱