z życia okręgu

 


WRĘCZENIE PODZIĘKOWAŃ DLA ZESPOŁU PCK W MILICZU

5 czerwca 2020r. Łowczy Okręgowy ZO PZŁ we Wrocławiu Roman Rycombel wraz z kol. Moniką Szimą - Efinowicz, koordynatorem terenowym ogólnopolskiej akcji "Myśliwi z Pomocą Pielęgniarkom i Lekarzom" przekazali podziękowania pracownikom Oddziału Rejonowego PCK w Miliczu za dar serca - uszycie maseczek ochronnych dla medyków naszego okręgu.

Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu pragnie jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję za wkład i bezinteresowne poświęcenie swojego wolnego czasu!


DZIEŃ DZIECKA W OKRĘGU WROCŁAWSKIM

1 czerwca 2020r. Łowczy Okręgowy ZO PZŁ we Wrocławiu Roman Rycombel oraz przedstawiciele Koła Łowieckiego „Knieja” we Wrocławiu, kol. Sandra Bernal i kol. Paweł Kaczor odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernicy, któremu w imieniu myśliwych naszego okręgu oraz Koła Łowieckiego „Knieja” we Wrocławiu przekazali z okazji Dnia Dziecka tablety multimedialne. Tablety będą służyć realizacji podstawy programowej przy pomocy zdalnego nauczania.

Od lewej górny rząd: Wójt Gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz, Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czernicy Dorota Kolińska, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Zbigniew Kamieniak
Od lewej dolny rząd: Łowczy Okręgowy ZO PZŁ we Wrocławiu Roman Rycombel, Przedstawiciele Koła Łowieckiego „Knieja” we Wrocławiu Sandra Bernal i Paweł Kaczor.

 


WROCŁAWSCY MYŚLIWI MEDYKOM

To wspólna akcja zainicjowana przez ZO PZŁ we Wrocławiu, która miała na celu wsparcie służby zdrowia w walce z pandemią i wyrażenie uznania medykom.

Wrocławscy myśliwi włączyli się w ogólnopolską akcję szycia maseczek, Zarząd Okręgowy zakupił  przyłbice, które zostały wykonane dla nas na drukarkach 3D i przekazane do szpitali na początku epidemii.

W ramach podziękowania za trud włożony w ochronę naszego życia i zdrowia po konsultacji z Dyrekcją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego powołany przez Zarząd Okręgowy Komitet kierujący akcją „Wrocławscy Myśliwi Medykom” postanowił ufundować okolicznościowe paczki zawierające wyroby z dziczyzny przygotowane przez firmę „Las Kalisz”, która dodatkowo wspomogła je swoimi produktami.

W dniu 25 maja 2020r. przy udziale przedstawicieli Dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu delegacja Zarządu Okręgowego PZŁ przekazała je medykom pracującym w szpitalu przy ul. Borowskiej.

W imieniu Zarządu Okręgowego PZŁ we Wrocławiu oraz Członków Komitetu Koleżanki Moniki Szimy – Efinowicz, Kolegów Zbigniewa Pokorskiego, Jana Łuszczaka i Mieczysława Łyskawy, którzy wspierali nas przy organizacji przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy wszystkim fundatorom.
 

Darz Bór
Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu
 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu zamieszczoną na Facebooku.

 


SANDRA BERNAL WYGRAŁA STRZELECKI PUCHAR ŚWIATA

Z dumą informujemy, że nasza Koleżanka Sandra Bernal 8 marca 2020r. wygrała strzelecki Puchar Świata w trapie w Nikozji.

Składamy Koleżance serdeczne gratulacje i Życzymy dalszych sukcesów zarówno w strzelectwie sportowym, jak i na niwie łowieckiej.


SPOTKANIE EDUKATORÓW ŁOWIECKICH

W dniu 29 sierpnia w Zarządzie Okręgowym PZŁ we Wrocławiu odbyło się spotkanie dla edukatorów łowieckich naszego okręgu. Celem spotkania było przekazanie informacji dotyczących aktualnego stanu edukacji łowieckiej i możliwości jej rozwoju. W spotkaniu wzięła udział przewodnicząca Komisji Edukacji Łowieckiej przy Naczelnej Radzie Łowieckiej – kol. Justyna Górecka (ZO Zielona Góra), która przedstawiła kierunki działań  wytyczone przez tą komisję oraz omówiła jak się ustrzec od błędów w edukacji łowieckiej. Koleżanka Monika Szima-Efinowicz  z naszego okręgu (Koło Łowieckie „Ślęża” Sobótka),  również członkini Komisji Edukacji Łowieckiej przy Naczelnej Radzie Łowieckiej przedstawiła prelekcję pt: „Dlaczego kultury łowieckiej nie wpisano na listę krajowego dziedzictwa kulturalnego? Czy edukacja łowiecka może pomóc?”  pokazując liczne argumenty, z powodu których  edukatorzy nie mogą zapomnieć o historii i kulturze w edukacji. Zaprezentowano również nowoczesne pomoce do edukacji łowieckiej, które  wspierają realizację podstaw programowych, a jednocześnie uczą przez zabawę. O dobrych praktykach czyli sprawdzonych działaniach, które  są już od lat realizowane w naszym okręgu  opowiadał  Piotr Leliński z Koła Łowieckiego „Odyniec” ze Środy Śląskiej. Kolega Łowczy Okręgowy Roman Rycombel podsumował konferencję i zaproponował wiele ciekawych rozwiązań dotyczących najtrudniejszych zagadnień, przed którymi stoją nasi edukatorzy. Zapowiedziano, że w przyszłości będą dalsze szkolenia, warsztaty i konferencje edukatorów.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć?
Kliknij w obrazek poniżej!


LII MISTRZOSTWA POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO

W STRZELANIACH MYŚLIWSKICH

Zarząd Okręgowy PZŁ w Jeleniej Górze był w tym roku organizatorem LII Mistrzostw Polskiego Związku Łowieckiego w klasie powszechnej w strzelaniach myśliwskich. Nasz okręg reprezentowała drużyna w składzie: Konrad Porowski, Sebastian Skoczylas, Zbigniew Dobrowolski i z wynikiem 1288/1500 zajęła IV miejsce na 47 startujących drużyn. Kol. Konrad Porowski zajął II miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Serdecznie gratulujemy kolegom i dziękujemy za reprezentację naszego okręgu!

   


XXII OKRĘGOWY ZJAZD DELEGATÓW PZŁ
OKRĘGU WROCŁAWSKIEGO

W dniu 23 czerwca 2019 r. odbył się XXII Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ Okręgu Wrocławskiego. Wszystkim przybyłym delegatom dziękujemy za obecność i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii.


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA PRZYRODNICZO - ŁOWIECKA
"MIEJSCE DLA WSZYSTKICH"

W dniu 26 kwietnia 2019r. w Hotelu Haston City Wrocław odbyła się Międzynarodowa Konferencja Przyrodniczo - Łowiecka "Miejsce dla wszystkich".  Podczas konferencji wykładali mgr Antoni Przybylski, dr Krzysztof Jażdżewski, prof. dr hab. Henryk Okarma, ing. Jiri Janota, Daniel Svrcula i mgr inż. Jan Kobielski.

Swoją obecnością zaszczycili nas m. in. vice-Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Gwóźdź, dr Ewa Mańkowska - pełnomocnik Marszałka Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego,  Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii  Zdzisław Król, Regionalny Konserwator Przyrody  Katarzyna Łapińska, Komendant Wojewódzki  Państwowej Straży Łowieckiej  Maciej Sycianko, Łowczy Krajowy Tyrolu Anton Larcher, Łowczy Krajowy Czech i Moraw Jiri Janota, a także przedstawiciele Bawarskiego Związku Łowieckiego, członkowie Naczelnej Rady Łowieckiej (kol. Antoni Przybylski, Jacek Seniów, Józef Mokrzycki, Stanisław Gmyrek, Jerzy Ignaszak), członek honorowy PZŁ  kol. Jerzy Górski , przedstawiciele Zarządów Okręgowych PZŁ  w Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Bydgoszczy, Pile. Licznie zjawili się przedstawicie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśnictw, a także kół łowieckich okręgu wrocławskiego.

Podczas konferencji poruszono bardzo ważne kwestie przyrodnicze  tj. walka z ASF, sytuacja wilka w Polsce i krajach sąsiadujących, a także restytucja głuszca i cietrzewia w Borach Dolnośląskich. Również omówiono zmiany funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego w kontekście nowych przepisów prawa łowieckiego i Statutu PZŁ.

W przerwie na uczestników konferencji czekała degustacja wyrobów z dziczyzny.

Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania wykładowcom, uczestnikom  i sponsorom konferencji za aktywny udział w wydarzeniu, ożywione dyskusje, merytoryczne wykłady i wspaniałą atmosferę.

Galeria


WIELKANOCNY JARMARK MYŚLIWSKI I PRODUKTÓW LOKALNYCH

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Wielkanocnego Jarmarku Myśliwskiego i Produktów Lokalnych, który odbył się w Prusicach 14.04.2019r.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć?
Kliknij w obrazek poniżej!


HUBERTOWSKA MSZA ŚWIĘTA W OLEŚNICY

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu  w imieniu organizatorów serdecznie dziękuje pocztom sztandarowym kół łowieckich okręgu wrocławskiego oraz koleżankom i kolegom myśliwym wraz z rodzinami za udział w hubertowskiej Mszy Świętej, zorganizowanej w Oleśnicy 4 listopada 2018r.  z okazji obchodów 95 – lecia PZŁ i 100 - lecia odzyskania niepodległości Polski.

Wyrażamy nadzieję, że i w przyszłym roku uda się zorganizować tak liczne i emocjonujące spotkanie naszej łowieckiej braci.

Chcesz zobaczyć fotolerację ze spotkania? Kliknij w obrazek poniżej.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii olesnica24.com - Darz Bór! Darz Bóg!


XXI OKRĘGOWY ZJAZD DELEGATÓW

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu informuje, że w dniu 29.09.2018r. odbył się XXI Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ okręgu wrocławskiego. Zjazd wybrał Delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów oraz członka i zastępcę członka Naczelnej Rady Łowieckiej:

Delegaci na Krajowy Zjazd Delegatów

Monika Szima - Efinowicz
Jacek Seniów
Małgorzata Świerczewska
Ryszard Krynicki
Andrzej Kasperkiewicz
Andrzej Jacek Kaucz
Edward Makówka
Jan Łuszczak
Piotr Leliński

 

Członek Naczelnej Rady Łowieckiej

Jacek Seniów

 

Z-ca członka Naczelnej Rady Łowieckiej

Ryszard Krynicki


IV NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Chcesz zobaczyć fotolerację ze spotkania? Kliknij w obrazek poniżej.

W dniu 26.06.2017 na terenie koliby koła łowieckiego „Odyniec”  w Środzie Śląskiej  w Zaborze Wielkim odbyła się kolejna edycja programu PZŁ  „Ożywić Pola” dla młodzieży Gminy Miękinia, której symbolem była w tym roku „gęś gęgawa”. Organizatorzy- koło jw., którego przedstawicielem i koordynatorem jest Kol. Piotr Leliński od 10 lat współpracujący z młodzieżą wraz z zaangażowanymi pracownikami Samorządu Ośrodka Kultury w Miękini, przygotowali ciekawy program i oprawę, który zgromadził liczne grono rodziców, miejscowej ludności i członków PZŁ. W programie przewidziano edukację ekologiczną wynikającą z zadań PZŁ „Ożywić pola’ i konkurs ze znajomości gatunków ptaków. Unia Przyrody 4x4 „Ostra jazda” pokazała młodzieży sposoby bezpiecznej jazdy samochodami w terenie, zaś Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej zaprezentowało ubiory i sposoby walki rycerzy w średniowieczu. Odbył się konkurs na najładniejszy wianek, a następnie przeprowadzono tradycyjny bieg o puchar Wójta Gminy Miękinia. Liczne nagrody uatrakcyjniły imprezę. IV Noc Świętojańska zakończyła się tradycyjną kiełbasą przy ognisku.

Nie zabrakło jak zwykle miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Miękini, która prezentowała młodzieży sprzęt gaśniczy, omawiała sposoby zapobiegania pożaru, ale też w upalny dzień chłodziła miejsce spotkania.

Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, Nadleśnictwo Miękinia, Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini.

Do zobaczenia na V nocy Świętojańskiej!


SPOTKANIE Z DZIEĆMI Z MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W OŁAWIE

Chcesz zobaczyć fotorelację ze spotkania? Kliknij w obrazek poniżej.


KONKURS "PRZYJACIELE LASU" W STRADOMI WIERZCHNIEJ

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej.

18 maja 2017 już po raz 14 w Szkole Podstawowej w Stradomi Wierzchniej został rozstrzygnięty Regionalny Konkurs Przyrodniczo – Plastyczny dla przedszkoli, szkól podstawowych i gimnazjów.
Tegoroczny konkurs odbył się pod patronatem m.in. Polskiego Związku Łowieckiego. Hasło przewodnie konkursu brzmiało „Przyjaciele lasu”, jego głównym celem było rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci, zachęcenie do zdobywania wiedzy na temat otaczającego nas świata,  a  w zwłaszcza tej dotyczącej lasu i jego mieszkańców.
Pozostali patroni konkursu: burmistrz Miasta i Gminy Syców pan Sławomir Kapica, Nadleśnictwo Syców, Koło Łowieckie Hejnał, Gazeta Sycowska oraz szefowa kancelarii premiera poseł RP pani Beata Kempa, Ministerstwo Środowiska. Nagrody dla laureatów konkursu „Przyjaciele lasu” przesłał Minister środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko.

Link do strony http://www.spstradomia.eu/index.html


NOWOROCZNE SPOTKANIE BAWARSKIEGO ZWIĄZKU MYŚLIWYCH

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej.

             W dniach 08 – 09.02.2017 delegacja Okręgu Wrocławskiego PZŁ, po raz pierwszy, uczestniczyła w Noworocznym Spotkaniu Bawarskiego Związku Myśliwych / BJV/ w Monachium. W spotkaniu wzięło udział ponad 1,5 tys. gości, w tym ponad 70 wysokich Przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Bundestagu, Rządu niemieckiego oraz bawarskiego. Wśród specjalnych gości był Przewodniczący Światowej Organizacji Łowieckiej / CIC/ - George Aman. Spotkanie, tradycyjnie, zgromadziło Prezesów wszystkich Stowarzyszeń łowieckich z Bawarii. Obceni byli też przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń łowieckich z Austrii, Czech, Węgier, Chorwacji, Szwajcarii i innych państw środkowoeuropejskich.
            „Obecność tak wielu znakomitych gości odzwierciedla wysokie poparcie i akceptację społeczną i polityczną dla łowiectwa. Świadczy też dobitnie o tym, że myśliwi z BJV są integralną i ważną częścią społeczeństwa Bawarii…” - mówił, witając zebranych Przewodniczący BJV – prof. Jurgen Vocke. Przewodniczący CIC – George Aman podkreślał, w swoim wystąpieniu, konieczność współdziałania myśliwych europejskich wobec wspólnych wyzwań i problemów stojących przed łowiectwem w Europie.
09.02.2017 w siedzibie BJV nasza delegacja uczestniczyła w roboczym spotkaniu przedstawicieli środkowoeuropejskich organizacji i stowarzyszeń łowieckich. Głos zabrał m.in. członek Okręgowej Rady Łowieckiej we Wrocławiu kol. Mieczysław Łyskawa, omawiając najważniejsze problemy łowiectwa w Polsce. Łowczy Górnej Frankonii – prof. Hartmut Wunderatch, w swoim wystąpieniu, bardzo wysoko ocenił pięcioletnią współpracę bawarskich i dolnośląskich myśliwych. Jest ona, jego zdaniem, wzorcowym przykładem realizacji oddolnych inicjatyw przez środowisko myśliwych z bliskich sobie krajów i regionów. W ponad półgodzinnej rozmowie ze ścisłym kierownictwem BJV nasza delegacja omówiła najważniejsze, bieżące cele współpracy. Rozmawiano m.in. o pomocy w nawiązaniu kontaktów pomiędzy Bawarską Akademią Przyrody i Łowiectwa a Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, współpracy na płaszczyźnie kulturalnej, edukacyjnej i naukowej.
            Wrocławski Okręg PZŁ reprezentowali: kol. Mieczysław Łyskawa – członek Okręgowej Rady Łowieckiej we Wrocławiu, Przewodniczący Komisji Szkoleniowej ORŁ we Wrocławiu, kol. Mariusz Kowalczyk – Przewodniczący Komisji ds. Wystaw ORŁ we Wrocławiu oraz kol. Andrzej Nowak koordynujący od 5 lat współpracę KŁ ”Leśnik” Oborniki Śląskie z Jagerschaft Rehau/Selb z Bawarii.   


V NOWOROCZNE SPOTKANIE KOLEKCJONERSKIE

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej.

            21 stycznia 2017 roku w Obornikach Śląskich odbyło się  V  noworoczne spotkanie u Kolekcjonerskie.  Wzięli w nim udział członkowie Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Tegoroczne spotkanie zgromadziło ponad 60  miłośników kultury łowieckiej oraz licznych gości, wśród których był Prezes Zarządu Głównego Klubu – Marek Stańczykowski, wiceprezesi ZG KKiKŁ – Bogdan Kowalcze i Leszek Szewczyk, burmistrz Obornik Śląskich – Arkadiusz Poprawa, Nadleśniczy Obornik Śląskich – Kazimierz Pakulski, Prezes ORŁ we Wrocławiu – Jacek Seniów, Łowczy Wrocławskiego Okręgu PZŁ – Roman Rycombel i wielu innych. Szczególnym gościem był Nestor polskiego łowiectwa – Wiktor Szukalski.

            Tradycyjnie już, spotkanie zorganizowano  w Restauracji „Gospoda” z ispiracji Przewodniczącego Komisji ds. Wystaw przy Okręgowej Radzie PZŁ we Wrocławiu – Mariusza Kowalczyka. Spotkaniu towarzyszyła giełda  obrazów, odznak, książek i innych artefaktów związanych z polską i europejską kulturą i sztuką łowiecką.

            Uroczystą kolację poprzedziły wystąpienia Gospodarzy i Gości tegorocznego spotkania. Drobne upominki i pamiątki otrzymali członkowie klubu oraz przedstawiciele lokalnej, obornickiej społeczności współpracujący ze środowiskiem łowieckim. Wyróżniono m.in. Szkoły Podstawowe nr 2 i 3 w Obornikach Śląskich i Zespół Szkół w Prusicach za aktywny, wieloletni udział w akcji dokarmiania dzikiej zwierzyny.  Wiktor Szukalski został uhonorowany specjalną nagrodą za zasługi dla wystawiennictwa i kolekcjonerstwa wrocławskiego. 

            Organizatorzy składają specjalne podziękowania Łowczemu Okręgowemu – Romanowi Rycomblowi  oraz Burmistrzowi – Arkadiuszowi Poprawie za wsparcie w organizacji tegorocznego spotkania.


OGÓLNOPOLSKI HUBERTUS WĘGROWSKI

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej.

W dniach 22-23 października br. na Zamku w Liwie oraz Węgrowie odbyły się uroczystości z okazji święta patrona myśliwych, leśników i jeźdźców - Św. Huberta. Organizatorami obchodów był Polski Związek Łowiecki oraz Lasy Państwowe, natomiast Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko objął spotkanie patronatem honorowym. Pierwszy dzień uczczono wielkimi łowami, w których udział wzięło 455 myśliwych. Niedzielne uroczystości rozpoczęto paradą Św. Huberta z udziałem jazdy konnej, wojska oraz blisko 100 sztandarów jednostek organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych, a także związków zawodowych rolników "Solidarność". Ponadto w paradzie wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, myśliwi, leśnicy, jeźdźcy, a także rolnicy podkreślając współpracę i wsparcie dla myśliwych. Parada przeszła z Rynku w Węgrowie na węgrowskie błonia, gdzie odbyły się główne uroczystości. Inauguracją spotkania była Hubertowska Msza Św. z udziałem kilku tysięcy osób. Po Mszy Św. odbyły się między innymi pokazy kulinarne, sokolnicze, kynologiczne, a także koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego. W ogólnopolskich obchodach dnia Św. Huberta wzięło udział wielu Gości w tym: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko (patron honorowy), Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp. Tadeusz Pikus, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, Łowczy Krajowy Lech Bloch, Przewodniczący NSZZ Solidarność Jerzy Chróścikowski, posłowie i senatorowie, władze samorządowe, przedstawiciele policji i wojska.

Prof. dr hab. Jan Szyszko w swoim przemówieniu podkreślał, że „Działalność myśliwych nie polega tylko na organizowaniu polowań, ale przede wszystkim na prowadzeniu zrównoważonej działalności przyrodniczej”, a także zaznaczył, że „Łowiectwo jest pasją, która jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, ale także w dobrze pojmowanej ekologii. Zasoby przyrodnicze maja służyć człowiekowi. Zadaniem myśliwych jest utrzymanie równowagi wśród zwierząt, aby żadne z nich nie wyginęło, ale także nie zagrażało rolnikom”

W swoich przemówieniach podkreślano, rolę łowiectwa w pielęgnowaniu bioróżnorodności „Trwale zrównoważona gospodarka leśna pielęgnuje różnorodność biologiczną, co wciąż udowadniamy ponad wszelką wątpliwość i wbrew niektórym opiniom – powiedział Konrad Tomaszewski Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. 

Natomiast Łowczy Krajowy Lech Bloch podkreślił, że „Najważniejszym dla nas (myśliwych) wyzwaniem na chwilę obecną jest obrona polskiego, nastawionego na aspekt przyrodniczy, a nie eksploatacyjny modelu łowiectwa (…) modelu, w którym liczy się przede wszystkim przyroda, a nie pieniądze i interesy. Niekomercyjny, społeczny charakter łowiectwa w Polsce, należy uznać za godny naśladowania”.

Niezwykle istotne było przemówienie Jerzego Chróścikowskiego, przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” , który powiedział, że „Zawsze współdziałaliśmy z myśliwymi i leśnikami, chcemy to czynić dalej. Skoro czasami są trudności we współpracy to trzeba dobrych rozwiązań prawnych. Tego, jako rolnicy oczekujemy.”

Ogólnopolski Hubertus Węgrowski podkreślił współpracę pomiędzy myśliwymi oraz leśnikami, pod patronatem naszego wspólnego Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko. Niezwykle istotne było wsparcie, jakiego udzielili Polskiemu Związkowi Łowieckiemu polskie duchowieństwo oraz rolnicy. Jesteśmy przekonani, że dzięki tak ogromnemu wsparciu polski model łowiectwa przetrwa jeszcze na długie lata, a dziedzictwo narodowe jakim jest łowiectwo zostanie nienaruszone.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek powyżej.


IMIENINY DIANY

10 czerwca 2016 roku z okazji imienin Diany w Parku Szczytnickim przy skwerze Zbyszka Cybulskiego odbyła się uroczystość w której udział wzięli przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Bractwa Kurkowego, Zarządu Zieleni Miejskiej, Urzędu Miasta Wrocławia, wrocławscy właściciele ogarów polskich oraz autor nowego postumentu Diany. W programie imprezy były m. in. występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "TRYTON" oraz pokazy Bractwa Kurkowego.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej:


III KONGRES KOBIET POLUJĄCYCH "DIANĄ BYĆ!"

Delegacja naszego okręgu w składzie:

Barbara Łuczak

Jola Radomska

Małgorzata Świerczewska

Magdalena Ziółkowska

uczestniczyła w czwartek 2 czerwca 2016 r. w III Kongresie Kobiet Polujących „Dianą Być!”, który odbył się w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Spotkanie otworzył dr Lech Bloch Przewodniczący  Zarządu Głównego PZŁ, następnie głos zabrał Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko. Obaj mówcy przywitali uczestników konferencji i podkreślili znaczenie polujących kobiet w kształtowaniu pozytywnego wizerunku myślistwa.

Tematem przewodnim Kongresu była rola kobiet polujących w edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży.

Wysłuchałyśmy kilku prelekcji, m.in. o źródłach finansowania działalności edukacyjnej oraz promocji łowiectwa czy o metodach i formach nauczania dzieci.

Obejrzałyśmy zrealizowany przez PZŁ film „Edukacja przyrodniczo – łowiecka”.

Podczas panelu dyskusyjnego „Pedagogika łowiectwa…. czyli jak rozmawiać z dzieckiem o naszej pasji” mogłyśmy wymienić się doświadczeniami z innymi polującymi mamami czy pedagogami szkolnymi.

Na zakończenie Kongresu wystąpił zespół „Bayer Full”, który rozruszał uczestników piosenką „bo wszyscy myśliwi to jedna rodzina….”

Nie zabrakło też czegoś dla ciała – już tradycyjnie zaserwowano różne potrawy z dziczyzny. Największym wzięciem cieszyły się pierogi z farszem z dzika.

Małgorzata Świerczewska


NARADA I SZKOLENIE PRZEWODNICZĄCYCH KOMISJI REWIZYJNYCH
KÓŁ ŁOWIECKICH

W dniu 14 kwietnia 2016 roku na wniosek Okręgowej Komisji Rewizyjnej odbyło się szkolenie, które zostało połączone z naradą Przewodniczących Komisji Rewizyjnych Kół Łowieckich okręgu wrocławskiego. Naradę prowadził Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Kolega Mieczysław Gaweł. Swoje wystąpienie miał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej oraz Łowczy Okręgowy, którzy przywitali zebranych gości i przedstawili bieżące sprawy Zarządu Okręgowego. Następnie Kolega Jerzy Górski poinformował Przewodniczących o wynikach kontroli kół łowieckich, która została przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2015 roku. Omówił również sprawy hodowlane. Została również omówiona problematyka kontroli kół łowieckich z uwzględnieniem najczęściej występujących uchybień. Przedstawiciele Okręgowej Komisji Rewizyjnej omówili problemy strony ekonomicznej kół łowieckich. Poinformowali obecnych m.in. o odpowiedzialności poszczególnych członków Zarządu za sprawy finansowe. Przewodniczący Komisji Odznaczeń Kolega Marian Samojluk poinstruował zebranych jak powinny wyglądać prawidłowo wypełnione i uzasadnione wnioski na odznaczenia łowieckie. Przedstawił zebranym procedurę przekazywania wniosków do Kapituły Odznaczeń Łowieckich. Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny Kolega Andrzej Jacek Kaucz omówił problematykę przekazywanych do niego spraw dyscyplinarnych. Swoje wystąpienie miał również Kolega Adam Prusik, który reprezentował Państwową Straż Łowiecką. Pod koniec szkolenia Kolega Stanisław Olejarczyk zwrócił dodatkowo uwagę m.in. na konieczność systematycznego prowadzenia dokumentów Koła oraz ich archiwizacji. Narada została poprowadzana w sposób otwarty, a obecni na sali mogli zadawać pytania do omawianych tematów. W spotkaniu wzięło udział 83 Przewodniczących Komisji Rewizyjnych.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej:


"O BIORÓŻNORODNOŚCI DLA PRZYSZŁOŚCI - CZYLI JAK UCZYĆ, ŻE SARNA NIE JEST ŻONĄ JELENIA"

Dnia 20 lutego 2016 r. w Ponadregionalnym Rolniczym Centrum Kongresowym w Pawłowicach o godz. 900 odbyły się Warsztaty Metodyczne dla członków Polskiego Związku Łowieckiego i współpracujących z nimi nauczycieli. Warsztaty te zorganizowane zostały wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubra, Zarządem Głównym PZŁ i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „O bioróżnorodności dla przyszłości – czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia”. Projekt ten dofinansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, których operatorem jest Ministerstwo Środowiska poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem warsztatów było przekazanie nauczycielom i myśliwym wiedzy z zakresu bioróżnorodności oraz zleceń metodycznych do realizacji podstawy programowej przyrody i biologii w szkołach. Projekt ma zwiększyć świadomość społeczną na temat różnorodności biologicznej oraz zachęcić do edukacji w tej dziedzinie w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów. Uczestnicy warsztatów otrzymali od organizatorów teczki z materiałami, które zawierały m.in. poradnik, który jest uzupełnieniem do płyty multimedialnej przygotowanej w ramach projektu. Poradnik składa się z dwóch części. W pierwszej opisane są materiały dydaktyczne zawarte na płycie multimedialnej. Przedstawiona jest zawartość tematyczna płyty, wyjaśniająca jak z niej korzystać. Zasugerowane jest również jak przedstawić uczniom zawarte na płycie informacje. Pokazano pomysły na współpracę między nauczycielami i myśliwymi. Druga część podręcznika prezentuje przykładowe, gotowe scenariusze lekcji, do przeprowadzenia stacjonarnego i terenowego. Wszystkie lekcje przygotowane w ramach projektu można znaleźć na stronie internetowej www.sarnazjeleniem.smz.waw.pl w zakładce MATERIAŁY. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia ww. strony internetowej.

Mamy przyjemność poinformować, że w związku z zadowoleniem pierwszej grupy warsztatowej oraz dużym zainteresowaniem, jakim cieszy się projekt, Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu jest w trakcie organizacji drugiej części projektu, czyli Warsztatów Metodycznych dla szkół ponadpodstawowych. W najbliższym czasie zostaną podane wszystkie szczegóły dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w szkoleniu.
ODSŁONIĘCIE POMNIKA POLUJĄCEJ DIANY

Dnia 10 września 2015 r. na skwerze Zbyszka Cybulskiego w Parku Szczytnickim we Wrocławiu nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Polującej Diany. Inicjatorem odbudowy był Społeczny Komitet Rekonstrukcji Pomnika Polującej Diany zrzeszający Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu działający pod patronatem Prezydenta Wrocławia. Park Szczytnicki potocznie nazywany jest „zielonymi płucami miasta”, które są ulubionym miejscem spacerowym dla wrocławian. To właśnie na jego terenie 16 sierpnia 1898 r. stanął pomnik Polującej Diany, bogini łowów i przyrody. Autorem dzieła był Ernst Seger, niemiecki rzeźbiarz. Posąg został odlany z brązu i mierzył ok. 2 metrów wysokości. Bogini łowów trzymając w ręku włócznię wbiegała wraz z dwoma psami na cokół złożony z głazów. Wokół zasadzono drzewa iglaste i roślinność alpejską, która miała imitować górskie otoczenie. Część parku, w której stał pomnik nazywano Ogrodem Diany. Posąg przed wojną był jedną z największych atrakcji miasta. W 1945 r. rzeźba nagle zniknęła, a pozostał po niej tylko granitowy postument. Po 70 latach powstał pomysł odbudowy pomnika. Odtwórcami pomnika są inż. Tomasz Myczkowski oraz artysta rzeźbiarz Ryszard Zarycki. Pomimo zachowania wielu zdjęć pomnika, jego rekonstrukcja okazała się bardzo trudna. Niewyraźne fotografie z pierwszej połowy XX wieku nie oddawały szczegółów anatomicznych rzeźby, brakowało także ujęć przedstawiających Dianę z różnych stron. Z inicjatywy Polskiego Związku Łowieckiego psy towarzyszące Dianie są ogarami polskimi, co nawiązuje do polskich tradycji łowieckich. Środki finansowe na odbudowę posągu pochodziły od licznych sponsorów, z publicznej zbiórki oraz kół łowieckich i kolegów myśliwych. Rekonstrukcja pomnika rzymskiej bogini łowów i przyrody jest żywym świadectwem kultywowania pięknej tradycji rzeźby parkowej, a w swojej wymowie ideowej wpisuje się w cywilizacyjną potrzebę ochrony dziedzictwa. Cała inicjatywa dotycząca odbudowy pomnika stała się znakomitą okazją do integracji społeczności myśliwskiej Okręgu wrocławskiego, za co serdecznie dziękuję Społeczny Komitet Rekonstrukcji Pomnika Polującej Diany.

Przeczytaj: Diana znów będzie polować

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej:


I GALA MUZYKI MYŚLIWSKIEJ W OPERZE WROCŁAWSKIEJ

W dniu 20 marca 2015 r. w gmachu Opery Wrocławskiej odbyła się uroczysta Gala Muzyki Myśliwskiej. Organizatorami Gali była Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu.
Wystąpiły w niej następujące Zespoły Muzyki Myśliwskiej:

  • Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej (myśliwska muzyka operowa - Karol Kurpiński,
  • Stanisław Moniuszko oraz pieśni i piosenki myśliwskie);
  • Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie (prezentacja XIX – wiecznej francuskiej muzyki myśliwskiej);
  • Sudecki Chór Rogów Myśliwskich (muzyka myśliwska z własnego repertuaru);
  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich ZO PZŁ we Wrocławiu „Tryton” z „Marszem Św. Huberta”;
  • Zespół Muzyki Myśliwskiej „Akord Lasu” z „Fanfarą Kynologiczną”.

Oprócz Zespołów Muzyki Myśliwskiej na Gali wystąpił Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrygenturą Tomasza Szredera (wykonali 4 utwory z klasyki myśliwskiej muzyki operowej: Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Carl Maria Weber, Stanisław Moniuszko). Dodatkowo interesującym punktem Gali było przedstawienie przez Piotra Grzywacza kolekcji rogów myśliwskich z Muzeum Sygnałów Myśliwskich w Tucholi. Każdy z rogów został krótko omówiony i zaprezentowany. Prowadzącym Galę był Mieczysław Leśniczak kierownik Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Zarządu Głównego PZŁ, który występował ze Sławomirem Olgierdem Krammem oraz Natalią Piechowiak. Gala cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w niej udział ok. 600 osób. Celem organizatorów Gali była propagacja kultury łowieckiej oraz Polskiego Związku Łowieckiego.

Zobacz filmy z Gali w galerii video

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej:


OŻYWIĆ POLA

Podstawowym celem akcji "Ożywić Pola" jest edukacja ekologiczna młodzieży szkolnej i członków Polskiego Związku Łowieckiego w kwestii ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej. Dodatkowo ważnym celem jest wzbogacenie różnorodności biologicznej na powierzchni objętej działalnością rolniczą oraz na obrzeżach lasów. Bardzo ważnym aspektem jest współpraca między uczniami, a nauczycielami oraz nauczycielami i myśliwymi. Przedsięwzięcie co rok zrzesza we wspólnej współpracy dziesiątki szkół i kół łowieckich z całej polski. W ośmiu edycjach brało udział 650 szkół  i ponad 550 kół łowieckich. Ochrona przyrody w każdym znaczeniu była i jest bardzo ważna w życiu każdego myśliwego. Polski Związek Łowiecki zrzesza ludzi, którzy zawsze dbają o jakość przyrodniczą łowisk i edukację ekologiczną. Zrzeszenie organizuje działania proprzyrodnicze od początku swojego istnienia. Warto zaznaczyć, że od pierwszej edycji programu "Ożywić Pola" tj. od 2005 r. Łowczy Krajowy, dr Lech Bloch jest Patronem Honorowym tej akcji. Opisywany program jest największym przedsięwzięciem opierającym się na praktycznej edukacji ekologicznej w Polsce. Myśliwi to naturalne zaplecze i sojusznik akcji "Łowca Polskiego". To od aktywności członków PZŁ i od dobrych kontaktów kół łowieckich ze szkołami zależy, ile placówek oświatowych weźmie udział w akcji "Ożywić Pola". Szkoły, które biorą udział w przedsięwzięciu, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Współpraca kół łowieckich okręgu wrocławskiego ze szkołami zaowocowała sukcesami odniesionymi przez szkoły, które brały udział ww. wydarzeniu i tak w kolejnych edycjach akcji: Szkoła Podstawowa w Pogolewie Wielkim została laureatem I, II i III nagrody, Szkoła Podstawowa w Mojęcicach została laureatem II nagrody, Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej została wyróżniona.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij w obrazek poniżej:


PROGRAM POPRAWY WARUNKÓW BYTOWANIA I REINTRODUKCJI
ZAJĄCA SZARAKA

Od kilkudziesięciu lat obserwujemy w Polsce ciągły spadek, a nawet wyginięcie niektórych gatunków zwierząt dziko żyjących. Zginął z terenów Polski ostatni drop, bardzo znacznie zmalała populacja głuszca, cietrzewia, jarząbka, kuropatwy czy przepiórki, a spośród ssaków zagrożona jest populacja zająca szaraka, który jeszcze przed dwudziestu laty był najliczniejszym gatunkiem zwierzyny łownej  i ozdobą wiejskiego krajobrazu. Nie sposób wymienić wielu i bardzo wielu zróżnicowanych czynników, które wpływały i wpływają w dalszym ciągu na spadek pogłowia różnych gatunków zwierząt dziko żyjących.

Od 20 lat obserwuje się w Polsce i innych krajach Europy wyraźny i wciąż postępujący spadek liczebności populacji zająca. Z przeglądu literatury wynika, że tak drastyczny spadek pogłowia jest wynikiem oddziaływania wielu czynników - monokulturowe i wielkoobszarowe uprawy rolne, stosowanie środków ochrony roślin, zanieczyszczenie środowiska, presja wzrastającej liczby drapieżników (lis, kruk i inne) wciąż gęstniejąca sieć dróg i nasilenie ruchu samochodowego oraz osłabienie potencjału rozrodczego zajęcy i choroby zakaźne. W związku z zaistniałą sytuacją nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Austrii,  Francji, Anglii oraz krajach skandynawskich podjęto badania, których celem było określenie przyczyn spadku populacji zajęcy. Pewne badania w tym zakresie, wykonano również w Polsce.

Z zebranych danych, rok gospodarczy 1996/97 był rokiem przełomowym. W okręgu wrocławskim PZŁ, nastąpił gwałtowny spadek pogłowia z 17 108 szt. na  9 320 i w latach następnych stale się pogłębiał. W ostatnich 4 latach zaobserwowano ustabilizowanie się populacji zająca na terenie okręgu na poziomie około 5 600  szt.

Mając świadomość, że naszym obowiązkiem jest podjęcie wszelkich działań zmierzających do zachowania ozdoby naszych pól przyszłym pokoleniom, podejmujemy wszelkie działania by odbudować na terenie okręgu wrocławskiego populację tak niegdyś licznego zająca szaraka, w związku z czym Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu wraz z Kołami Łowieckimi „Jarząbek” Wrocław, „Cyranka” Środa Śląska, „Odyniec” Środa Śląska, „Bażant” Oława, „Jeleń” Oława, „Szarak” Jelcz – Laskowice, „Krzyżówka” Wrocław, „Leśnik” Wrocław, „Rokita” Brzeg Dolny, „Daniel” Wołów, „Łoś” Lubiąż, „Jeleń” Wrocław postanowił wziąć udział w programie poprawy warunków bytowania oraz reintrodukcji zajęcy szaraków na terenie zarządów okręgowych PZŁ organizowanym w 2013 roku. Program ten zakładał monitoring populacji zająca, redukcje drapieżników, poprawę warunków bytowania zajęcy, przygotowanie łowiska oraz aklimatyzację zajęcy, a także rezygnację z polowań na zające przez okres dwóch sezonów łowieckich.  Okręg wrocławski spełnił wszystkie wymagania programowe i już 16 października 2013 roku koła łowieckie odebrały pierwsze zające.

Relację z wypuszczenia zajęcy do łowiska podawała m. in. TVP Wrocław w programie „Zrób to ze smakiem”.